پرش به: ناوبری, جستجو

راهنماي استفاده از سرويس VPS

 

راهنمای استفاده از خدمات سرور مجازی اختصاصی XaaS

 

یکی از خدمات ارائه شده توسط تیم XaaS، ارائه سرور مجازی اختصاصی می باشد. در این خدمت براساس نیاز و درخواست مشتری، یک سرور مجازی اختصاصی در اختیار مشتری قرار داده می­شود. جهت دسترسی مشتری به سرور مجازی اختصاص داده شده، بنابر درخواست مشتری یک سیستم عامل مبتنی برلینوکس یا ویندوز بر روی سرور مجازی راه اندازی می شود. در این راهنما روش دسترسی از راه دور به سرورهای مجازی دارای سیستم عامل لینوکس و ویندوز توضیح داده می شود. 

 

دسترسی به سرور مجازی دارای سیستم عامل لینوکس

یکی از متداول‌ترین روش‌های دسترسی از راه دور به سرورهای دارای سیستم عامل لینوکس استفاده از Secure Shell) ssh) است. به منظور دسترسی از طریق ssh  به یک سرور مجازی، نیاز است که  IP addressعمومی سرور مجازی و کلمه عبور مربوط به نام کاربری تعریف شده برای دسترسی به سیستم را در اختیار داشته باشید. در زمان ایجاد سرور مجازی اختصاصی در پروژه XaaS، آدرس IP به همراه نام کاربری و کلمه عبور از طریق پست الکترونیکی در اختیار مشتری قرار می گیرد. به منظور امکان برقراری ارتباط از طریق ssh  نیاز است که برروی سیستم خودتان یک نرم افزار ssh client داشته باشید.


دسترسی از یک سیستم لینوکسی

در سیستم عامل‌های لینوکسی بعد از نصب نرم افزار ssh client می توانید از طریق Terminal (در برخی از توزیع‌های لینوکس به عنوان Console شناخته می شود) لینوکس با استفاده از دستور زیر ارتباط ssh با سرور مجازی خود برقرار کنید.

 

 

$ ssh username@server_IP_address

 

برای مثال:

 

$ ssh root@34.176.165.20

 

پس از وارد کردن این دستور، کلمه عبور از شما سوال خواهد شد. در صورت وارد کردن کلمه عبور صحیح، شما وارد سرور مجازی خواهید شد. اگر دسترسی با استفاده از کاربر root انجام شده باشد، شما کنترل کامل برروی سرور مجازی را خواهید داشت و می توانید کلیه اعمال مورد نظرتان را برروی سرور انجام دهید.

 

دسترسی از یک سیستم ویندوزی

 

نرم افزارهای ssh client زیادی برای سیستم‌عامل ویندوز تولید شده است مانند WinSCP، Putty (شکل 1) و SSH Secure   Shell Client (شکل 2).

با استفاده از هر یک از این ابزارها شما می توانید از درون سیستم عامل ویندوز به یک سرور مجازی دارای سیستم عامل لینوکس ارتباط ssh ایجاد کنید.


 

شكل1

 

شكل 2

 

 

دسترسی به سرور مجازی دارای سیستم عامل ویندوز

 

سیستم عامل ویندوز قابلیت دسترسی از راه دور به سرور ویندوز را از طریق سرویس Remote Desktop فراهم می کند. به منظور دسترسی از راه دور به یک سرور ویندوزی، باید این سرویس برروی سرور ویندوز فعال شده باشد. به منظور تسهیل کار مشتریان، این سرویس برروی سرورهای مجازی دارای سیستم عامل ویندوز ارائه شده توسط تیم XaaS فعال شده است. بنابراین مشتریانی که متمایل به استفاده از سیستم عامل ویندوز برروی سرورهای مجازی خود می باشند می توانند با داشتن IP Address و کلمه عبور کاربر سیستم عامل به راحتی از راه دور به سرور خود دسترسی داشته باشند.

 

دسترسی از طریق یک سیستم ویندوزی

 

به منظور دسترسی از راه دور به یک سرور مجازی دارای ویندوز سرور، می توان از نرم افزارRemote Desktop Connection در قسمت Accessories بخش Start  ویندوز استفاده نمود (شکل 3).


شكل 3


 

این ابزار امکان دسترسی از راه دور به سرور مجازی ویندوزی شما در پروژه XaaS را فراهم می کند. به منظور برقراری این ارتباط تنها کافی است IP Address و نام کاربری تعریف شده در سرور مجازی را را وارد کنید (شکل 4).


این اطلاعات در زمان ایجاد ماشین مجازی از طریق پست الکترونیکی برای مشتری ارسال می شود.


شكل4

 

دسترسی از طریق یک سیستم لینوکسی

 

ابزارهای زیادی برای دسترسی از راه دور به سرورهای ویندوزی در توزیع های مختلف لینوکسی تولید شده است. با توجه به تنوع زیاد این ابزارها، در این راهنما برای نمونه فقط به یکی از آنها آشاره شده است.

یکی ابزارهای کاربردی جهت ارتباط با ویندوز سرور در سیستم عامل های لینوکس KDE Remote Desktop Client یا همان KRDC می باشد. استفاده از این ابزار بسیار ساده می باشد و تنها کافی است که IP Address سرور ویندوز، در آن وارد شود (شکل 5).

بدلیل اینکه این ابزار قابلیت ارتباط با سرورهای دارای سرویس VNC را هم فراهم کرده است. جهت ارتباط با سرویس Remote Desktop ویندوز باید در قسمت Connect to گزینه rdp انتخاب شود. پس از برقراری ارتباط با سرور، نام کاربری و کلمه عبور سوال خواهد شد.


شكل 5


 

تهیه شده توسط سرویس رایانش ابری XaaS.ir